1-BOTULİNUM TOKSİN

Botulunim toksin bir bakteri ürünü olup tıpta ilk kullanımı şaşılık tedavisi olsa da şu anda bir çok alanda kullanımı yaygındır. Ancak artık en sıklıkla uygulanma amacı kozmetiktir. Bu küçük toksinin yaptığı şey geçici olarak kas ve sinir arasına girerek gelen sinyallerin kasa iletimini durdurmasıdır. Bu sayede kas işlevini kaybeder.

Yüzde en sıklıkla bizi rahatsız eden şeylerden biri mimik çizgilerimiz, bu çizgiler de kasın hareketi esnasında deriyi de sürükleyip kırıştırmasıdır. Kası durdurduğumuzda bu çizgilerin önüne geçmek, tedavi etmek veya görünümünü azaltmak mümkün. Her kırışıklığı tek Btx tedavisi ile tedavi etmek ne yazık ki mümkün olmayabilir, bu kırışıklığın derinliğine bağlıdır. Dolayısıyla artık Btx için önleyici bir tedavi olarak da görülmekte, yani henüz çizgiler derinleşmeden yapıldığında bu çizgiler gerçekten yok edilebilir ve genç görünüm daha uzun süre korunabilir. Başlama yaşı için kesin bir sınır vermemekle birlikte 20'lerin sonu bence var olanı korumak adına uygun.

Botulinum toksinin etkisinin ve işlevinin alternatifi ne yazık ki yok, diğer tedavilerin çoğunluğu cilt yenileme ve doldurma prensiplerine dayansa da altta kas hareket ettiği sürece çizgiler geri gelmeye devam edecektir. Bazen hastalarımızın korkusu maske gibi hareket etmeyen ve şaşkın bir ifade olabiliyor, ancak bu tur görüntülerden iyi bir teknikle kaçınmak ve hareketli doğal bir ifade de yaratmak mümkündür. Sanırım Btx yaptıran herkesin ortak olarak en sevmediği şey etkisinin geçici olması. Hücrelerimiz yenilendikçe var olan toksinden kurtuluyorlar, böylelikle hareket 4 ay gibi ortalama bir sürede geri geliyor. Toksin uygulaması tekrarlanabilir, uzun süreler yapılabilir, vücutta birikmez, size herhangi bir zarar vermez. Toksinin tek kullanım alanı mimik çizgileri değildir, ayrıca terleme tedavisinde de kullanılır. Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanına uygulanan toksinle yine 4-6 ay arasında terlemenin azaltılması / kesilmesi mümkündür.
Dr. Ebru Yörük
Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 19:00

Salı 09:00 - 19:00

Çarşamba 09:00 - 19:00

Perşembe 09:00 - 19:00

Cuma 09:00 - 19:00

Cumartesi 09:00 - 19:00