1-YÜZ GENÇLEŞTİRME

Son yıllarda giderek daha çok istenilen ve daha erken yaşlarda başlanılan bir prosedürler bütünü yüz gençleştirme. İnsanlar enerjileri hala yüksekken yüzün bunu yansıtmamasından dolayı, aynada kendilerini gördüklerinde kabul edemiyor, sanırım kimse edemez. Çok geç olmadan ufak önlemler ve işlemlerle başlanıldığında yüz yaşlanmasını yavaşlatmak ve daha iyi yaş almak mümkün.
Yüz yaşlanması bir tek sebepten ve faktörden ibaret olmadığın için birkaç katmanda birden işlem gerektiriyor. Henüz ameliyat gereksinimi olmayan hastalarımızda birçok yöntemi birleştirerek daha iyi bir görünüm ve sürecin yavaşlatılabilir. Bu yöntemler botulinum toksin, dolgu ve enerji bazlı sistemlerdir. Bu işlemlerde amaç hastanın varsa kayıplarını yerine koymak, deri altı dokuda kolajen yapımını artırmak ve mimik çizgilerini hafifletmektir.

2-GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

İlerleyen zaman ve genetik faktörlere bağlı olarak göz kapaklarının derisi gevşeyebilir, göz çevresi kasının kuvvet kaybı ve yağ dokunun fıtıklaşmasıyla torbalar meydana gelebilir. Özellikle üst göz kapağı derisinin bollaşması bazı ileri durumlarda görmeyi bile etkileyebilir. Sürekli yorgun bir görüntü yüzün daha kötü gözükmesine neden olmaktadır. Bu durum göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir. Ameliyat lokal anestezi veya sedasyon desteği ile yapılarak deri ve mevcutsa yağ fazlası alınır, ince bantlarla yara kapatılır. Bir hafta sonunda dikişler temizlendiğinde ödemlerin bir kısmı gitmiş olacaktır, gündelik hayata dönülebilir. İzler hastaların çoğunluğunda zaman içinde azalarak görünmez duruma gelecektir.

3-YÜZ BOYUN GERME

Özellikle ileri durumda sarkması ve deri fazlası olan hastalarda tercih edilen bir ameliyat türüdür. Yüz germe ameliyatları iyi planlanması gereken ve teknik açıdan çok dikkat gerektiren ameliyatlardandır. Genel olarak boyun germe ile birlikte yapılır ancak sadece yüz germe de uygulanabilir. Bu ameliyatla amaç hastanın yüzünün başka bir şeye dönmesi olmamalı, hasta yüz karakterini kaybetmeden gençleştirilmelidir. Daha doğal görüntülere inandığım için yüze ‘yapılmış’ görüntüsü vermekten çok sağlıklı ve iyi bir ifade vermek gerektiğini düşünüyorum. Bu ameliyatlara sık olarak göz kapak estetiği ve yağ enjeksiyonu ekleyerek görünümü uyumlu hale getiririz. İyileşme sürecinde özellikle ilk hafta ödemler giderek azalır.bir iki hafta içinde ise dönmek mümkündür. Sonuçlar uzun süre kalıcı olsa da asla bozulmayacağını söyleyemeyiz çünkü sizi getirdiğimiz noktadan yine yaşlanma süreci devam ediyor olacak. Ancak bu dönemde bir çok ayrı bakımla sonuçları daha iyi hale getirmek mümkündür.

4-KEPÇE KULAK

Özellikle çocukken düzeltilmesinin hastanın psikolojik durumuna çok katkı sağladığını düşündüğümüz bir ameliyat türüdür. Kulak kıkırdaklari yeniden şekillendirilerek kepçelik düzeltilir ve kulaklar kafaya daha yakın hale getirilir. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sonrası kulakları kapatan sargı iki gün boyunca kalır, sonrasında bir saç bandının 3 hafta kullanılmasını öneriyorum. ilk haftalarda şişlik,hassasiyet ve ağrı olağandır.

5-YAĞ ENJEKSIYONU

Plastik cerrahinin son dönem en çok kullandığı ve en çok umut vaad eden ameliyatlarından biri yağ enjeksiyonları. Sadece kaliteli bir dolgu malzemesi olmasının yanı sıra yağ dokuda bulunan kök hücreler verildikleri bölgede yenilenmeyi ve kolajen sentezini artırarak doku kalitesinin de artmasını sağlarlar.
Bu ameliyatta öncelikle vücudun belirli bölgelerinden ince kanüllerle girilerek yağ toplanır. toplanan bu yağ belli işlemlerden geçirilerek gerekli bölgelere enjekte edilir. Bu yağ dokusunun bir kısmını kaybetsek bile kalan hücreler genelde sonuç için yeterlidir, bu işlem daha sonra da tekrarlanabilir.
Yağ enjeksiyonları sadece yüzde değil vücudun bir çok bölgesinde uygulanabilir.

6-RİNOPLASTİ

Burun yüzün tam ortasında yerleşmesi ve dikkati toplaması sebebiyle insanların en çok takıldıkları bölgelerden biri. Ancak burnun bir de nefes almak gibi çok temel bir fonksiyonu var, ve bence şekil ve görev birbirinden ayrılmaz parçalar. Bu ikisini birlikte düzeltmek de bu ameliyatın amacı olmalıdır.
Burun yeniden şekillendirilirken cinsiyet, yüz şekli, burun büyüklüğü, yüz karakteri, kişinin tercihleri gibi bir çok unsur birlikte değerlendirilir. Ancak tüm bunlar sonrasında da yüzün genel karakterine uymayan, fonksiyonu bozacak, doğal bir görüntüden uzak burunlar genelde tercih etmiyorum. Kadın ve erkekteki estetik hedeflere uyacak burunlar birbirinden farklıdır. Küçük acı değişimleri ile erkek yüzünü feminize etmek mümkündür ve bundan kaçınmak gerekir.

Burun ameliyatı sonrasında yapılan işleme bağlı olarak ince silikon tamponlar kullanılabilir ancak bunların çıkışının ağrılı olması biraz şehir efsanesi gibi. Çok Hızlı bir şekilde ikinci günde kurtulduğunuzda burun üzerindeki alçı ile toplam bir haftanız daha var. Birinci hafta sonunda atel de alındığında yeni burnunuza kavuşmuş olacaksınız, ama bu nihai sonuç değildir. Burun şeklinin oturması, şişliklerin inmesi 6 ay-1 yıl almaktadır. Bu süreç içinde düzenli kontrolleriniz olacaktır.

Dr. Ebru Yörük
Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 19:00

Salı 09:00 - 19:00

Çarşamba 09:00 - 19:00

Perşembe 09:00 - 19:00

Cuma 09:00 - 19:00

Cumartesi 09:00 - 19:00